Hlavní stránka

Contax
- Carl Zeiss objektivy

Yashica
- Yashica objektivy

Fujica M42
- Fujinon objektivy

Objektivy - závit M42
Carl Zeiss Jena M42

  - Novější objektivy
  - Starší objektivy


Testy objektivů
články:
Objektivy - vše o nich ...
   CARL ZEISS JENA OBJEKTIVY - M42
 
   Biotar 75 mm /1,5

  počet čoček/skupin: 6/4
  clonová řada: 1,5-16
  počet lamel clony: 10
  minim. zaostření: 0,80 m
  průměr filtru: 58 mm
  průměr x délka: 76x74 mm
  hmotnost: 540 g
 


Dnes poměrně ceněný Biotar 1,5/75 produkovala Jena v první polovině padesátých let. Nevyráběl se jen se závitem M42 pro poválečný východoněmecký Contax S (první SLR s M42 závitem), ale hlavně s bajonetem Exakta, Praktina, vzácně pak Contax rangefinder a Leica závit. Jako ostatní Zeissy té doby měl hliníkový plášť a jednoduchou antireflexní vrstvu.

Duální clonový prstenec. Spodní prstenec slouží také jako předvolič clony, který nastavíme stlačením prstence dolů a pootočením na požadovanou indexovanou clonu (v místě teček jsou indexované i meziclony), kde prstenec zapadne zpět nahoru. Poté jím můžeme plynule clonit od plně otevřeného objektivu k nastavené cloně, kde se nám vždy zarazí.


Ukázka desetilamelové clony, která vytváří téměř kulatý otvor, tak oblíbený především pro portréty, pro které byl tento na svou dobu mimořádně světelný objektiv ideální.
Na dalším obrázku vidíme odfrézovanou zadní část tubusu objektivu, která jinak podstatně přesahuje závit a nemá valný význam. Takto lze objektiv zcela zašroubovat i na modernější těla (nebo adaptéry), které neposkytují pro prodloužený tubus dostatek prostoru. Obvykle překáží mechanismus zaskakovací clony (př. horní obrázky s Pentaxem Spotmatic).

Ukázky snímků tímto objektivem:

< zpět Carl Zeiss Jena objektivy - M42

   nahoru
Hlavní stránka e-mail